Table tennis at the 2020 Summer Olympics – Women's singles
Jump to navigation
Jump to search
Women's singles at the Games of the XXXII Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Tokyo Metropolitan Gymnasium | ||||||||||||
Date | 24–29 July 2021 | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Table tennis at the 2020 Summer Olympics | |||
---|---|---|---|
Qualification | |||
Singles | men | women | |
Doubles | mixed | ||
Teams | men | women | |
The women's singles table tennis event was part of the table tennis programme at the 2020 Summer Olympics in Tokyo. The event took place from 24 July to 29 July 2021 at Tokyo Metropolitan Gymnasium.
Qualification[edit]
Schedule[edit]
P | Preliminary round | ¼ | Quarterfinals | ½ | Semifinals | F | Final |
Sat 24 | Sun 25 | Mon 26 | Tue 27 | Wed 28 | Thu 29 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
P | ¼ | ½ | F |
Seeds[edit]
The top 16 seeded players qualified directly to the third round.[1]
- Chen Meng (CHN)
- Sun Yingsha (CHN)
- Mima Ito (JPN)
- Cheng I-ching (TPE)
- Kasumi Ishikawa (JPN)
- Feng Tianwei (SGP)
- Jeon Ji-hee (KOR)
- Doo Hoi Kem (HKG)
- Adriana Díaz (PUR)
- Sofia Polcanova (AUT)
- Petrissa Solja (GER)
- Han Ying (GER)
- Chen Szu-yu (TPE)
- Bernadette Szőcs (ROU)
- Elizabeta Samara (ROU)
- Britt Eerland (NED)
The players seeded from 17 to 32 qualified directly to the second round.
- Minnie Soo Wai Yam (HKG)
- Lily Zhang (USA)
- Dina Meshref (EGY)
- Margaryta Pesotska (UKR)
- Zhang Mo (CAN)
- Suthasini Sawettabut (THA)
- Bruna Takahashi (BRA)
- Ni Xialian (LUX)
- Xiaoxin Yang (MON)
- Yu Mengyu (SGP)
- Polina Mikhaylova (ROC)
- Li Qian (POL)
- Hana Matelová (CZE)
- Georgina Póta (HUN)
- Barbora Balážová (SVK)
- Fu Yu (POR)
Draw[edit]
Finals[edit]
Semifinals | Gold medal match | ||||||||||||||||||||
1 | Chen Meng (CHN) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||
26 | Yu Mengyu (SGP) | 6 | 8 | 7 | 6 | ||||||||||||||||
1 | Chen Meng (CHN) | 9 | 11 | 11 | 5 | 11 | 11 | ||||||||||||||
2 | Sun Yingsha (CHN) | 11 | 6 | 4 | 11 | 4 | 9 | ||||||||||||||
3 | Mima Ito (JPN) | 3 | 9 | 6 | 4 | ||||||||||||||||
2 | Sun Yingsha (CHN) | 11 | 11 | 11 | 11 | Bronze medal match | |||||||||||||||
26 | Yu Mengyu (SGP) | 11 | 8 | 7 | 7 | 6 | |||||||||||||||
3 | Mima Ito (JPN) | 6 | 11 | 11 | 11 | 11 |
Top half[edit]
Section 1[edit]
Second Round | Third Round | Fourth Round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Chen M (CHN) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | G Póta (HUN) | 9 | 12 | 7 | 11 | 9 | 48 | R Moret (SUI) | 3 | 6 | 2 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||
48 | R Moret (SUI) | 11 | 14 | 11 | 7 | 11 | 1 | Chen M (CHN) | 11 | 11 | 11 | 9 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Zhang M (CAN) | 6 | 6 | 9 | 11 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | P Solja (GER) | 7 | 5 | 11 | 6 | 11 | 11 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Zhang M (CAN) | 7 | 9 | 14 | 12 | 11 | 3 | 11 | 21 | Zhang M (CAN) | 11 | 11 | 9 | 11 | 6 | 8 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||
33 | Y Noskova (ROC) | 11 | 11 | 12 | 10 | 6 | 11 | 8 | 1 | Chen M (CHN) | 6 | 6 | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||
8 | Doo H K (HKG) | 11 | 11 | 6 | 9 | 1 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | B Eerland (NED) | 9 | 3 | 7 | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | D Meshref (EGY) | 15 | 10 | 11 | 11 | 7 | 13 | 19 | D Meshref (EGY) | 11 | 11 | 11 | 6 | 5 | 8 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||
47 | N Partyka (POL) | 13 | 12 | 9 | 4 | 11 | 11 | 16 | B Eerland (NED) | 13 | 5 | 8 | 9 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||
8 | Doo H K (HKG) | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Doo H K (HKG) | 12 | 11 | 8 | 8 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | Ni XL (LUX) | 11 | 17 | 11 | 7 | 8 | 11 | 5 | 44 | Shin YB (KOR) | 10 | 5 | 11 | 11 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||
44 | Shin YB (KOR) | 2 | 19 | 5 | 11 | 11 | 8 | 11 |
Section 2[edit]
Second Round | Third Round | Fourth Round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | K Ishikawa (JPN) | 11 | 5 | 11 | 6 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | H Matelová (CZE) | 11 | 5 | 6 | 11 | 8 | 8 | 49 | O Paranang (THA) | 5 | 11 | 4 | 11 | 4 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
49 | O Paranang (THA) | 9 | 11 | 11 | 9 | 11 | 11 | 5 | K Ishikawa (JPN) | 11 | 11 | 12 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||
10 | S Polcanova (AUT) | 8 | 8 | 10 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | S Polcanova (AUT) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | M Pesotska (UKR) | 11 | 11 | 7 | 10 | 11 | 5 | 7 | 34 | M Batra (IND) | 8 | 2 | 5 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||||
34 | M Batra (IND) | 4 | 4 | 11 | 12 | 8 | 11 | 11 | 5 | K Ishikawa (JPN) | 11 | 5 | 12 | 6 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
26 | Yu MY (SGP) | 8 | 11 | 14 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | B Szőcs (ROU) | 4 | 11 | 11 | 9 | 8 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | B Balážová (SVK) | 9 | 6 | 9 | 7 | 68 | Ju Liu (USA) | 11 | 6 | 6 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||
68 | Ju Liu (USA) | 11 | 11 | 11 | 11 | 68 | Ju Liu (USA) | 9 | 9 | 9 | 11 | 11 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||
26 | Yu MY (SGP) | 11 | 11 | 11 | 8 | 6 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Cheng I-c (TPE) | 5 | 9 | 10 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | Yu MY (SGP) | 11 | 11 | 11 | 11 | 26 | Yu MY (SGP) | 11 | 11 | 12 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Shao JN (POR) | 3 | 2 | 8 | 9 |
Bottom-half[edit]
Section 3[edit]
Second Round | Third Round | Fourth Round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | M Ito (JPN) | 11 | 5 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | F Yu (POR) | 11 | 11 | 11 | 11 | 32 | F Yu (POR) | 9 | 11 | 5 | 4 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||
52 | S Mukherjee (IND) | 3 | 3 | 5 | 5 | 3 | M Ito (JPN) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | S Sawettabut (THA) | 7 | 6 | 9 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | E Samara (ROU) | 7 | 6 | 11 | 8 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | S Sawettabut (THA) | 11 | 11 | 11 | 11 | 22 | S Sawettabut (THA) | 11 | 11 | 4 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||
42 | M P Vega (CHI) | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 | M Ito (JPN) | 11 | 11 | 12 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Jeon J-h (KOR) | 5 | 1 | 10 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | A Díaz (PUR) | 9 | 4 | 9 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | P Mikhaylova (ROC) | 11 | 11 | 8 | 5 | 6 | 11 | 5 | 55 | Liu J (AUT) | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||
55 | Liu J (AUT) | 8 | 7 | 11 | 11 | 11 | 8 | 11 | 55 | Liu J (AUT) | 1 | 12 | 3 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
7 | Jeon J-h (KOR) | 11 | 10 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Jeon J-h (KOR) | 12 | 11 | 8 | 11 | 8 | 8 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | B Takahashi (BRA) | 8 | 7 | 6 | 8 | 46 | Yuan JN (FRA) | 10 | 4 | 11 | 9 | 11 | 11 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
46 | Yuan JN (FRA) | 11 | 11 | 11 | 11 |
Section 4[edit]
Second Round | Third Round | Fourth Round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Feng TW (SGP) | 8 | 12 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | M Soo W Y (HKG) | 11 | 6 | 8 | 8 | 11 | 9 | 43 | M Xiao (ESP) | 11 | 10 | 5 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
43 | M Xiao (ESP) | 7 | 11 | 11 | 11 | 8 | 11 | 6 | Feng TW (SGP) | 11 | 7 | 9 | 11 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||
12 | Han Y (GER) | 13 | 11 | 11 | 8 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | Han Y (GER) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Li Q (POL) | 7 | 6 | 11 | 12 | 4 | 4 | 58 | J F Lay (AUS) | 9 | 9 | 7 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||
58 | J F Lay (AUS) | 11 | 11 | 5 | 10 | 11 | 11 | 12 | Han Y (GER) | 8 | 3 | 8 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sun YS (CHN) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Chen S-y (TPE) | 11 | 11 | 11 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | L Zhang (USA) | 13 | 11 | 11 | 11 | 11 | 18 | L Zhang (USA) | 8 | 7 | 6 | 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||
60 | O Edem (NGR) | 15 | 2 | 2 | 8 | 6 | 13 | Chen S-y (TPE) | 6 | 12 | 3 | 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sun YS (CHN) | 11 | 14 | 11 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sun YS (CHN) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | XX Yang (MON) | 11 | 6 | 11 | 11 | 11 | 25 | XX Yang (MON) | 6 | 5 | 5 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
66 | P Trifonova (BUL) | 3 | 11 | 5 | 4 | 0 |
Preliminary rounds[edit]
Preliminary round | First round | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | R Moret (SUI) | 11 | 6 | 11 | 7 | 11 | 14 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | J Yamada (BRA) | 6 | 11 | 4 | 11 | 6 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Y Noskova (ROC) | 12 | 6 | 3 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
63 | P Pavade (FRA) | 10 | 11 | 11 | 7 | 9 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | N Partyka (POL) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | M Bromley (AUS) | 3 | 5 | 5 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
64 | S Yee (FIJ) | 5 | 11 | 3 | 6 | 8 | 44 | Shin YB (KOR) | 11 | 11 | 11 | 12 | |||||||||||||||||||||||||||
67 | C Edghill (GUY) | 11 | 4 | 11 | 11 | 11 | 67 | C Edghill (GUY) | 7 | 8 | 1 | 10 | |||||||||||||||||||||||||||
37 | M Díaz (PUR) | 11 | 6 | 8 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | O Paranang (THA) | 13 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | M Batra (IND) | 11 | 11 | 12 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | T-T Ho (GBR) | 7 | 6 | 10 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | O Oshonaike (NGR) | 7 | 3 | 4 | 13 | 4 | 43 | G Dvorak (ESP) | 9 | 11 | 5 | 5 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
68 | Ju Liu (USA) | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 68 | Ju Liu (USA) | 11 | 4 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||
35 | Shao JN (POR) | 8 | 9 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||
57 | C Källberg (SWE) | 11 | 11 | 12 | 6 | 5 | 8 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||
39 | L Bergström (SWE) | 11 | 9 | 13 | 11 | 3 | 9 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||
52 | S Mukherjee (IND) | 5 | 11 | 11 | 9 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||
61 | F Garci (TUN) | 11 | 6 | 10 | 6 | 7 | 42 | M P Vega (CHI) | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||
69 | B-E Batmunkh (MGL) | 5 | 11 | 12 | 11 | 11 | 69 | B-E Batmunkh (MGL) | 8 | 9 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||
55 | Liu J (AUT) | 11 | 11 | 11 | 11 | 38 | H Haponova (UKR) | 4 | 11 | 11 | 4 | 3 | 5 | ||||||||||||||||||||||||||
70 | H Zaza (SYR) | 4 | 9 | 3 | 5 | 55 | Liu J (AUT) | 11 | 6 | 6 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||
46 | Yuan JN (FRA) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Y Abdel Razek (EGY) | 3 | 5 | 5 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | M Xiao (ESP) | 11 | 11 | 11 | 7 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
59 | A Lavrova (KAZ) | 9 | 6 | 4 | 11 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | J F Lay (AUS) | 11 | 11 | 11 | 14 | 40 | D Vivarelli (ITA) | 7 | 11 | 4 | 10 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
65 | D Fonseca (CUB) | 5 | 7 | 5 | 12 | 58 | J F Lay (AUS) | 11 | 5 | 11 | 12 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||
36 | D Madarász (HUN) | 8 | 9 | 9 | 11 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
60 | O Edem (NGR) | 11 | 11 | 11 | 9 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | S Hanffou (CMR) | 11 | 8 | 6 | 5 | 10 | 41 | S De Nutte (LUX) | 11 | 6 | 11 | 11 | 10 | 9 | 8 | ||||||||||||||||||||||||
66 | P Trifonova (BUL) | 8 | 11 | 11 | 11 | 12 | 66 | P Trifonova (BUL) | 6 | 11 | 4 | 8 | 12 | 11 | 11 |
References[edit]
- ^ "Pre-draw List" (PDF). Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. 21 July 2021. Retrieved 21 July 2021.